Limfni sistem – kaj je in kako deluje?
Limfni sistem je del imunskega sistema in je odgovoren za zdravje v našem telesu. Je kot neka kanalizacija, saj je njegova glavna naloga razstrupljanje telesa.
Limfa in limfni sistem odplavljata škodljive snovi in mikroorganizme, ki se zadržujejo okoli naših celic, v JETRA, ki so glavni filter za toksine in v LEDVICA, ki poskrbijo, da škodljive snovi iz telesa izločimo.
V kolikor limfa ne deluje dobro, te škodljive snovi ostajajo v našem sistemu. Zadržujejo se v medcelični tekočini in prehajajo v kri. Dlje časa kot se toksini zadržujejo v našem telesu, večja je možnost, da pride do vnetne reakcije. Večja je tudi nevarnost za aterosklerozo, saj ima limfni sistem ključno nalogo pri odplakovanju holesterola iz telesa. V najhujših primerih lahko zbolimo za rakom.
Limfni sistem sam po sebi ne deluje oziroma se pretaka zelo počasi in pod nizkim pritiskom, saj nima črpalke, ki bi ga poganjala. Kot ima to krvni obtok, ki ima srce, ki skrbi za nemoteno kroženje krvi po telesu. Limfo poganjamo mi sami, z gibanjem, dihanjem, masažo, pitjem dovolj tekočine…
»Bilo bi mnogo manj bolezni srca in srčnih infarktov, če bi ljudje namenjali več pozornosti svojemu limfnemu sistemu,« pravi dr. Lemole, profesor kirurgije na univerzi Thomas Jefferson v Philadelphii in avtor knjige Zdravo prehranjevanje.
Težave, ki so posledica slabega delovanja limfnega sistema
- otekanje prstov na rokah
- otekanje nog
- hladne roke in noge
- utrujenost
- srbeča koža
- pridobivanje maščobe v trebušnem predelu
- otečene bezgavke
- slaba imunska odpornost
- omotica
- izpuščaji, akne
- glavoboli
- občutljivost na alergene
- zaprtje ali driska, sluz v blatu,…
Glavni razlogi za preobremenjenost limfnega sistema pa so:
- stres
- težave s prebavo
- pomanjkanje joda
- pomanjkanje gibanja
Si želiš izboljšati svoje počutje in ohraniti zdravje v svojem telesu?
Naroči se na posvet in prejela boš vrsto navodil, kako ostati zdrava in v dobri formi.